Orawski Opłatek 2019

Orawski Opłatek 2019

2019.12.21

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, chodź grudniowy…” – właśnie tymi słowami 21 grudnia w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Dzień był rzeczywiście ciepły, nie tylko przez temperaturę na zewnątrz, ale przede wszystkim przez wyjątkową, życzliwą atmosferę towarzyszącą temu dorocznemu, uroczystemu spotkaniu. Były chwile wzruszenia, zadumy, radości, wspólnego śpiewania kolęd, czas na złożenie sobie życzeń czy wymiany ciepłych słów i serdeczności.

Uroczyste spotkanie opłatkowe, prowadzone przez Grażynę Karlak, rozpoczął koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru Cantemus Arvensis oraz Big Bandu Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jabłonce. Radością i dumą napawa nas fakt, iż w naszej szkole muzycznej rozwijają się prawdziwe talenty. Jednym z nich jest Kasia Waberska, która właśnie wydała swoją pierwszą płytę. „Kolędy polskie” to płyta, na której usłyszymy delikatny głos wokalistki w połączeniu z brzmieniem harfy i fortepianu. Pierwsze egzemplarze płyty Kasia osobiście wręczyła wójtowi Antoniemu Karlakowi oraz dyrektorowi Markowi Ciesielskiemu. Spotkanie było również doskonałą okazją do zaprezentowania mieszkańcom Orawy i gościom krótkiego filmu promującego gminę Jabłonka i przedstawiającego dokonania ostatnich lat.

Jak co roku zostały również wręczone nagrody „Człowiek – Człowiekowi”. To wyjątkowe wyróżnienie dla osób i instytucji, które na co dzień niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Tegorocznymi wyróżnionymi przez Kapitułę są: pani Bogusława Pilch, siostra Teresa Pawlak, ksiądz Adam Parszywka, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jabłonce „Barka”. Statuetki i podziękowania wręczył gospodarz gminy Jabłonka.

Następnie przy symbolicznym, wigilijnym stole zasiedli: Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, Przewodniczący Rady Gminy Jabłonka Eugeniusz Moniak, Primátorka Miasta Trstená Magdaléna Zmarzláková, Przewodniczący Rady Gminy Lipnica Wielka Andrzej Karkoszka oraz Dziekan i proboszcz parafii w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel, proboszcz parafii w Jabłonce-Borach ks. Grzegorz Łomzik i proboszcz parafii w Chyżnem o. Andrzej Mikołajczyk OC.

Betlejemskie Światło Pokoju do wigilijnego stołu przyniosły orawskie dzieci. Księża poprowadzili wspólną modlitwę – odczytali Ewangelię i poświęcili opłatki. Ks. dziekan skierował do Orawian krótkie słowo i życzenia, aby prawdziwie odkryli w tych nadchodzących świętach Pana Jezusa. Bożonarodzeniowe życzenia złożyli również wójt Antoni Karlak, przewodniczący Eugeniusz Moniak oraz przedstawiciele Lipnicy Wielkiej i Trsteny.

Ten wyjątkowy wieczór, wprowadzający w klimat Świąt Bożego Narodzenia zakończyło łamanie się opłatkiem i składanie życzeń przy dźwiękach „Kolędy dla Ciebie” autorstwa ks. Grzegorza Łomzika.

W tym roku dodatkowym elementem towarzyszącym spotkaniu opłatkowemu był kiermasz bożonarodzeniowy w holu OCK. W pięknie przystrojonych stoiskach można było nabyć rękodzieło lokalnych twórców oraz świąteczne smakołyki. Mamy nadzieję, że kiermasz na stałe wpisze się w nasz grudniowy kalendarz, a z roku na rok będzie coraz więcej wystawców i odwiedzających.

fot. Łukasz Sowiński