Protektor Polskiej Orawy

Protektor Polskiej Orawy

Jan Bednarski (1860-1926) jako lekarz ratował zdrowie i życie mieszkańców Podhala, jako społecznik troszczył się o ducha narodowego Orawy i Spisza. Potem jako samorządowiec dbał o zagadnienia związane z życiem codzienny górali zamieszkujących Kresy Południowe odrodzonej Rzeczypospolitej. Zmarł 7 kwietnia 1926 r. Dziś w Nowym Targu odbędą się uroczystości w 90 rocznicę jego śmierci.
Dr Jan Bednarski urodził się 16 czerwca 1860 r. w Bystrej. Jego zawodową profesją była medycyna, dzięki czemu pracował jako lekarz w Nowym Targu. Był działaczem narodowym, pracującym na rzecz włączenia do Polski terenów zamieszkałych przez ludność polską na Górnych Węgrzech. Od 1905 roku był członkiem Ligi Narodowej.W latach 1898–1914 był posłem do Sejmu Krajowego. Wypełniając to zadanie interpelował w obronie ludności polskiej prześladowanej przez władze węgierskie na Orawie. W 1913 roku założył “Gazetę Podhalańską”, której był pierwszym wydawcą. W listopadzie 1918 roku został prezesem Komitetu Niepodległościowego w Nowym Targu. Działał w komitecie plebiscytowym na Spiszu i Orawie. W 1920 roku został pierwszym starostą spisko-orawskim i pełnił tę funkcję do likwidacji powiatu w 1925 roku. Zmarł 7 kwietnia 1926 r. Za swe zasługi został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
9 kwietnia 2016 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, odbędą się Posiady historyczne poświęcone jego życiu i działalności samorządowej, narodowej oraz społecznej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa dokumentów, zdjęć i pamiątek ze zbiorów rodzinnych Anny Bednarskiej. Wcześniej w nowotarskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji zmarłego odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta.