Święto Gminy Jabłonka podczas obchodów 43 Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej Krakowie

Święto Gminy Jabłonka podczas obchodów 43 Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej Krakowie

W dniach 8-25 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie trwają 43. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Prezentacji rękodzielniczych wyrobów towarzyszą występy artystyczne. Każdego dnia prezentuje się inny region. Pierwszy dzień targów poświęcony był gminie Jabłonka.

Krakowski rynek opanowała kultura orawska – autentyczna radość wspólnego muzykowania, śpiewu, tańca oraz różnorodność tradycyjnych, orawskich strojów. Święto Gminy Jabłonka otworzył wójt Antoni Karlak, który przedstawił orawską gminę, przybliżył krótką historię Orawy i zaprosił do spotkania z orawską kulturą, jej pięknem i oryginalnością.

Barwne, żywiołowe występy zespołów regionalnych z gminy Jabłonka przez całe popołudnie przyciągały tłumy zaciekawionych Krakowian i turystów. Kulturę orawską na scenie prezentowały zespoły: Małolipnicka Rodzina Kolpinga z Lipnicy Małej, Małolipnicanie z Lipnicy Małej, Żurawinki z Chyżnego, Rombań z Chyżnego, Koliba z Orawki, Skalniok z Zubrzycy Górnej oraz kapela z Orawskiego Centrum Kultury. Licznie zgromadzona publiczność poznała historię powstania orawskiego herbu, przekonała się jak dawniej wyglądała obróbka lnu oraz wysłuchała muzyki wygrywanej na dawnych instrumentach pasterskich. Piękno orawskiej gwary zaprezentowały laureatki gminnego konkursu gwarowego. Przedstawiono również krótką historię działalności Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z orawskim rękodziełem, tradycyjnymi orawskimi smakołykami oraz materiałami promocyjnymi gminy Jabłonka.

Za zaproszenie i możliwość promocji Gminy Jabłonka na Rynku Głównym w Krakowie dziękujemy panu Józefowi Spiszakowi – Prezesowi IMAGO Centrum Sztuki Ludowej w Krakowie, które jest organizatorem targów.

foto. Jan Ciepliński