Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2019

Mszą świętą za ojczyznę rozpoczęły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce mszę św. koncelebrowaną odprawili: dziekan, proboszcz parafii w Jabłonce ks. Kazimierz Czepiel, ks. Stanisław Koziana oraz ks. Tomasz Skotniczny.
Po Eucharystii wierni przeszli w procesji wraz z kompanią honorową oraz pocztami sztandarowymi na cmentarz. Apel Pamięci z okazji Narodowego Święta Niepodległości odczytał starszy chorąży sztabowy Grzegorz Grobarczyk z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem. Wójt Antoni Karlak w asyście przewodniczącego Rady Gminy i zastępcy wójta, złożył wieniec na grobie por. Wendelina Dziubka, dowódcy Legii Orawskiej. Następnie przedstawiciele lokalnego PiS-u złożyli wiązankę kwiatów.

Wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odegraniem hymnu państwowego rozpoczęto drugą część uroczystości – akademię w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. Następnie głos zabrał gospodarz gminy Jabłonka wójt Antoni Karlak. Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki wystąpiła w krótkim koncercie pieśni patriotycznych.
Jak co roku wręczono nagrody laureatom gminnych konkursów – historycznego i plastycznego. Nagrody i dyplomy wręczali wójt Antoni Karlak i dyrektor Centrum Usług Wspólnych Bernadeta Plaszczak. Uroczystość zakończyła akademia przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnicy Małej. Artystyczno-historyczne widowisko pt. “Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą” było cenną lekcją historii i patriotyzmu.
fot. Jan Ciepliński