100-lecie Niepodległości w Jabłonce Bory

100-lecie Niepodległości w Jabłonce Bory

09.11.2018

Z racji pięknego Jubileuszu, każda parafia i gmina, stara się uczcić tamte wydarzenia wspomnieniem, modlitwą i symbolicznym znakiem, który ma stać się pomnikiem  historii. Na Borach przywołaliśmy Jubileusz w sam Dzień Zaduszny. Najpierw była uroczysta parada z miejscowej szkoły podstawowej. Uczniowie w towarzystwie rodziców oraz wychowawców przemaszerowali ze śpiewem na ustach do kościoła pw. Św. Brata Alberta, gdzie o godzinie 10:00 została odprawiona uroczysta Msza Św. Modlitwa ofiarowana była za tych wszystkich, którzy w czasach zaborów poprzez swoje serce i przywiązanie do Ojczyzny wywalczyli nam wolność. Była również ofiarowana za tych, którzy przez te 100 lat od odzyskania Niepodległości całym swoim sercem, mizernie z dnia na dzień budowali piękno naszego kraju.
W uroczystości obok parafian, uczniów, nauczycieli i wychowawców na czele z Panią Dyrektor Marią Pilch, uczestniczył również gospodarz naszej Małej Ojczyzny – Orawy, Pan Wójt Antoni Karlak wraz z małżonką.
Po Mszy Św. młodzież z naszej szkoły przedstawiła inscenizację o Niepodległej, ukazując jej wzloty i upadki. Barwnie opisane wydarzenia, ukazujące Polskę jako pacjentkę, pokazały jak silną i wytrwałą jest ta nasza Matka Rzeczpospolita Polska. Na koniec młodzież oddała część wszystkim tym, którzy ginęli za naszą Ojczyznę i którzy ją  wznosili po klęskach i upadkach. Po przedstawieniu wszyscy udali się pod maszt, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi ze śpiewem hymnu „Boże coś Polskę”. Maszt ten został postawiony obok plebani, jako swoistego rodzaju pomnik historii.
W modlitwie ksiądz Grzegorz zaznaczył, aby ta flaga przypominała o Ojczyźnie wszystkim tym, którzy zawsze czuli się Polakami i którzy zasługują na naszą pamięć. Boże dzięki Ci za 100 lat Niepodległej.
Natomiast w dniu 09 listopada 2018r. o godz. 11.11 łącząc się z wszystkimi Polakami odśpiewaliśmy w naszej szkole Mazurka Dąbrowskiego. Dla uczczenia tego szczególnego dnia, dzieci wraz z nauczycielami zasadzili obok szkoły symboliczny dąb, który jak podkreśliła Pani dyrektor Maria Pilch: „…ma być znakiem trwałości i siły naszej Ojczyzny i ma przypominać następnym pokoleniom, za jaką cenę ta wolność nasza została zdobyta”.